Annie Hall, 1977
(Woody Allen’ın gardırobundan Ralph Lauren giysilerini ödünç alan) Diane Keaton’ın erkeksi kıyafetleri bugün hâlâ gelmiş geçmiş en güçlü üniseks görünümlerden biri.

Annie Hall, 1977
Diane Keaton's masculine clothes (she borrowed Ralph Lauren clothes from Woody Allen’s wardrobe) are still one of the strongest unisex looks of all time.


Bonnie ve Clyde, 1967
Faye Dunaway ve Warren Beatty’nin başrollerde oynadığı, iki gangsterin hikâyesini anlatan film dönemin hippi kıyafetlerine yeni bir alternatif getirdi. Her karede inanılmaz şık görünen Faye Dunaway bere ve kalem eteğin daima muhteşem göründüğünü kanıtladı.

Bonnie and Clyde, 1967
The movie about the two gangsters, starring Faye Dunaway and Warren Beatty, launched an alternative to the hippie clothes of the time. Incredibly stylish in every shot, Faye Dunaway showed that beret and pencil skirts always look great.


Amerikan Jigolo, 1980
Richard Gere’in gardırobu Giorgio Armani’dendi. Bu tarz erkek giyimine daha kibar ve daha rahat yepyeni bir yön verdi.

American Gigolo, 1980
Richard Gere’s wardrobe came from Giorgio Armani and the style marked a new direction in menswear. More suave, more relaxed.


Tek Başına Bir Adam, 2009
Erken dönem 60’lar tasviriyle en çok konuşulan yapım Mad Men ise en çok göklere çıkarılan da Tom Ford’un Tek Başına Bir Adam adlı filmi. Engin moda bilgisiyle tasarımcılıktan yönetmenliğe geçen Ford’un elinde 60’lar tüm çağlar arasında en lezzetlisi haline geldi.


A Single Man, 2009
While Mad Men might have been the most talked about early 60s depiction, Tom Ford’s A Single Man is the most idealised. The designer-turned-director took all his fashion knowledge and made the 60s into the most delicious of all decades.


Boz Bahçeler, 1975
Jackie Kennedy’nin iki akrabasının yaşamını anlatan belgesele podyumlarda sıkça gönderme yapılıyor. Beale’ler Hamptons’da, Grey Gardens’da adeta kayıp bir dünyada yaşıyorlar. Moda dünyasını heyecanlandıransa süveter ya da etekleri türbana çevirip modayı ve kıyafetleri fütursuzca kullanmaları.


Grey Gardens, 1975
The documentary about two relatives of Jackie Kennedy is often referenced on the catwalk. The Beales live at Grey Gardens in the Hamptons in a sort of lost world. But it’s the irreverent use of fashion and clothes, turning sweaters into turbans or skirts that has thrilled the fashion world.


Tiffany'de Kahvaltı, 1961
Küçük siyah elbisesi ve inci kolyesiyle Holly Golightly rolündeki Audrey Hepburn elbette 20. yüzyılın en ikonik görünümlerinden biri. Şıklığın en mükemmel hali.


Breakfast at Tiffany's, 1961
Audrey Hepburn as Holly Golightly is probably one of the most iconic looks of the 20th century – little black dress and pearl necklace. It’s chic done perfectly.


Barry Lyndon, 1975
Moda konusunda ilham almak için 18. yüzyılda geçen tek bir film izleyecekseniz mutlaka bu olmalı. Başrolde süper model Marisa Berenson var.Barry Lyndon, 1975
If you only watch one movie set in the 18th-century for fashion inspiration, watch this one. Supermodel Marisa Berenson stars.


Sex and the City, 2008
Carrie ve kızları anlatan ilk filmi atlamak olmaz. Haute couture gelinlikler, New York stili ve yüksek topuklarla dolup taşan film bir dönemin ruhunu yansıtıyor.


Sex and the City, 2008
The first movie about Carrie and the girls is impossible to overlook here. Filled with haute couture wedding dresses, New York style and high heel shoes, it captures an era.


Susan’ı Arıyorum Çaresizim, 1985
Madonna 80’lerde tamamen kendine özgü bir tarz yarattı ve Susan’ı Arıyorum Çaresizim ile bunu unutulmaz bir film haline getirdi.


Desperately Seeking Susan, 1985
Madonna created a style all her own during the 80s and in the movie Desperately Seeking Susan, she turned it into a hit movie.


Fırlama Kızlar, 1995
Bu eğlenceli komedide Alicia Silverstone, Cher rolünde. Daha iPhone stil uygulamaları yokken bile kendi stilinin pusulasına sahip ve tarzı da ekose ve İskoç desenleriyle dize kadar liseli kız çoraplarının bir karışımı.


Clueless, 1995
Alicia Silverstone plays Cher in this funny comedy. She has an app where she can style herself, long before the iPhone was invented, and her style is all checks and tartan meets knee-high schoolgirl socks.
Source: http://www.hm.com/tr